pixabay.com
pixabay.com

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że w Twoim małżeństwie nie dzieje się najlepiej i zastanawiasz się nad podjęciem bardzo poważnej decyzji.

Nasi Klienci często pytają: rozwód czy separacja?

Rozwód oznacza, że związek małżeński po prostu definitywnie ustaje – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeżeli Sąd wyda wyrok, nie ma już odwrotu. Z dniem uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego stajecie się dla siebie niejako obcymi ludźmi i nic formalnie już was nie łączy (poza dziećmi, które posiadacie).

W szybkim skrócie, rozwód powoduje, że:

  1. małżeństwo definitywnie ustaje;
  2. nie dziedziczycie po sobie z mocy ustawy;
  3. ustaje wspólność małżeńska (o ile istniała);
  4. swobodnie możecie wkraczać w nowe związki małżeńskie;
  5. można wrócić do swojego poprzedniego nazwiska;
  6. ten z małżonków, który znalazł się w niedostatku, może się domagać od drugiego alimentów, ale nie dłużej niż przez pięć lat (chyba, że sąd wydłuży ten okres).

Separacja to z kolei postawienie małżeństwa w stan ”zawieszenia”. Formalnie jednak nadal jesteście małżeństwem. Nie możecie zawierać nowych związków małżeńskich i wracać do poprzedniego nazwiska. W każdej chwili możecie znieść stan separacji i reaktywować małżeństwo. W pozostałym zakresie natomiast separacja wywołuje takie same skutki jak rozwód czyli również nie dziedziczycie po sobie z mocy ustawy, ustaje wspólność małżeńska oraz można domagać się alimentów od drugiego małżonka, ale już nie ma tu ograniczenia czasowego.

Co istotne do uzyskania separacji wystarczy jedynie uznanie, że między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, przy rozwodzie konieczny jest zupełny i dodatkowo trwały rozkład pożycia.

Koszty postępowania zmierzającego do orzeczenia separacji są nieco mniejsze, aniżeli w przypadku rozwodu.

Podsumowując podstawową i najważniejszą różnicą jest to, że w przypadku separacji można jeszcze wszystko odwrócić. Dlatego, przed podjęciem decyzji należy zadać sobie pytanie czy jest szansa na powrót i naprawienie małżeństwa.

Jeżeli znalazłeś się na takim etapie swojego życia i stoisz przed podjęciem tej poważnej decyzji zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Reprezentujemy swoich Klientów w postępowaniach o rozwód i separację oraz zapewniamy wsparcie na każdym etapie postępowania.

 

Skontaktuj się z nami!