Ustalenie kontaktów z dzieckiem
pixabay.com
Emocje towarzyszące rozstaniu powodują bardzo często, że rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w przedmiocie wykonywania kontaktów.

Pamiętaj jednak, że najważniejsze to dobro dzieci. Podstawowa rada to nie zakazuj im kontaktów z drugim rodzicem i nie utrudniaj budowania pomiędzy nimi dobrych relacji, jeśli tego chcą. Kontakt z obydwojgiem rodziców jest niezwykle ważny, szczególnie na etapie dorastania.

Dzieci są wspólne i nie możesz zabronić drugiemu rodzicowi bez powodu kontaktu z waszymi dziećmi. Możesz jednak wpłynąć na sposób wykonywania tych kontaktów, jeśli nie jesteś w stanie  dogadać się w tym zakresie z drugim rodzicem. Czasem lepiej uregulować kontakty formalnie, aby nie było wątpliwości co do ich realizacji, a dzieci nie były świadkami waszej walki o nie.

Wystarczy złożyć wniosek do Sądu Rejonowego o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Należy zaproponować w nim sposób kontaktów z drugim rodzicem, najlepiej poprzez konkretne określenie dni i godzin, sposobu realizowania kontaktów, miejsca odebrania dziecka oraz odprowadzania, spędzania świąt, ferii i wakacji.

Sąd po przeprowadzeniu postępowania i wysłuchaniu stron oceni jakie kontakty będą dla dziecka najlepsze. Wówczas wyda postanowienie, do którego obie strony zobligowane będą się stosować.

Pamiętaj również, że zgodnie z art. 113 k.r.o. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Nie myśl zatem, że jeśli drugi rodzic został ograniczonym lub pozbawiony władzy rodzicielskiej to nie ma prawa do kontaktów z dzieckiem, chyba, że jednocześnie Sąd zakazał również kontaktów.

Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyny Brodziak – Grzyb służy pomocą prawną w sporządzeniu wniosku o ustalenie kontaktów oraz zapewnia reprezentację w pełnym zakresie.

 

Skontaktuj się z nami!