NAJEM OKAZJONALNY. ZABEZPIECZ SWOJE INTERESY JAKO WYNAJMUJĄCEGO
pixabay.com
Chcesz wynająć swoje mieszkanie, ale obawiasz się, że w przyszłości najemca nie będzie chciał dobrowolnie wyprowadzić się z niego?

Decydując się na wynajem swojego mieszkania pomyśl o zawarciu umowy tzw. najmu okazjonalnego. W obecnym stanie prawnym to właśnie ta forma pozwala na zabezpieczenie interesów wynajmującego przed nieuczciwymi najemcami. To rozwiązanie zabezpieczy Twój status na gruncie stosunku łączącego Cię z najemcą.

Z wynajmem własnego mieszkania związane jest ryzyko. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy najemca naszego mieszkania będzie uczciwy, czy będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy będzie korzystał z lokalu zgodnie z umową i jego przeznaczeniem oraz czy będzie opłacał umówiony czynsz. Sama nierzetelność lokatora niestety nie stanowi przesłanki do łatwego pozbycia się go z własnego mieszkania. W świetle przepisów takie trudności pojawiają się, jeżeli zawrzemy z nimi tylko zwykłą umowę najmu lokalu. W praktyce wówczas przepisy stawiają lokatorów w pozycji uprzywilejowanej i chronią ich w znacznie większym stopniu niż wynajmujących mimo, iż naruszana jest ich własność.

Jest na to jednak sposób. Istotne aby zastosować go już na etapie zawierania umowy.

Dlatego, jeżeli zależy Ci na bezpiecznym wynajęciu mieszkania, uniknięciu wszystkich nieprzyjemności i problemów jakie mogą w przyszłości się pojawić w związku z najmem, warto zastanowić się nad zawarciem umowy najmu okazjonalnego z potencjalnym najemcą. Zakres Twoich uprawnień będzie znacznie bardziej szeroki, a tym samym świadomie zapewnisz sobie bezpieczeństwo swoich interesów przed niesolidnym najemcą.

Musisz być jednak świadom tego, że aby umowa najmu okazjonalnego mogła chronić Twoje interesy, konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Mianowicie zgodnie z art. 19a ustawy o ochronie praw lokatorów do umowy należy załączyć:

1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym wyraża zgodę na poddanie się w wyznaczonym terminie egzekucji w zakresie obowiązku opróżnienia lokalu i jego wydania po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy;

2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia najmowanego lokalu;

3) oświadczenie osoby trzeciej – właściciela innego lokalu, w którym poświadcza, że wyraża zgodę na to, aby najemca oraz osoby wraz z nim zamieszkujące zamieszkały w mieszkaniu znajdującym się w ich dyspozycji w razie wygaśnięcia lub rozwiązania umowy.

Ponadto dodatkowym warunkiem jaki musisz spełnić jest zgłoszenie zawartej umowy okazjonalnej do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jest to warunek niezbędny dla uzyskania prawa do dochodzenia opróżnienia przez najemcę lokalu, który zajmuje bezprawnie – czyli ściśle związana z tym gwarancja przysługująca wynajmującemu do uproszczonej realizacji ewentualnej przyszłej eksmisji najemcy z Twojego mieszkania.

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego związane jest z dodatkowymi formalnościami, które nierzadko mogą zniechęcać wynajmujących. Nie jest to jednak, aż tak bardzo skomplikowane, a  przystąpując do umowy najmu okazjonalnego zapewniasz sobie szczególną ochronę swoich interesów i spokojniejszą przyszłość.

 

Skontaktuj się z nami!