Sprawy rodzinne wymagają znacznego zaangażowania emocjonalnego
Klienci, którzy dzwonią do Kancelarii i mówią, że chcą umówić się na poradę prawną, często na wstępie sygnalizują, że chcą skonsultować kwestie związane ze sprawami rodzinnymi. Przeważnie w ich rozumieniu sprawy rodzinne to bardzo szerokie pojęcie, obejmujące również sprawy które w istocie nie są dziedziną prawa rodzinnego.
SPRAWY RODZINNE – CZĘSTOCHOWA
Co należy rozumieć pod pojęciem ’’sprawy rodzinne’’ lub ’’prawo rodzinne’’? W dużym skrócie – z punktu widzenia prawnika to po prostu działy prawa cywilnego, które obejmują aspekty małżeństwa, rodziny, sprawy majątkowe oraz niemajątkowe, stosunki w rodzinie oraz stosunki wynikające z opieki, przysposobienia, czy kurateli.
ROZWÓD, ALIMENTY…
Sprawy rodzinne to potocznie m.in. rozwód, separacja, alimenty, podział majątku, kontakty, ograniczenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej, uchylenie obowiązku alimentacyjnego, ubezwłasnowolnienie, rozdzielność majątkowa (intercyza), adopcja, rodzina zastępcza, opiekun prawny. Sprawy spadkowe, czy np. sprawy o zasiedzenie nie należą do kategorii spraw rodzinnych, pomimo, że najczęściej odbywają się pomiędzy najbliższymi członkami rodziny.
Sprawy rodzinne z reguły nacechowane są sporą dawką emocji, które towarzyszą zarówno podczas spotkań w mojej Kancelarii (Częstochowa), jak i w toku całego postępowania sądowego. Jest to zupełnie normalne zjawisko, wynikające z istoty tego rodzaju spraw. Najczęstszymi sprawami rodzinnymi, z którymi przychodzi nam się spotykać to sprawy o alimenty, rozwód, separację, kontakty z małoletnimi, ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, podział majątku wspólnego.
ROZWÓD niesie za sobą rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dzieckiem oraz o alimentach
Niektóre sprawy rodzinne możemy uregulować jednocześnie w jednym postępowaniu. Najczęściej dzieje się to w procesie o rozwód. W chwili kiedy rozpada się małżeństwo i dochodzi do procesu rozwodowego, nie budzi wątpliwości, że w związkach, gdzie są małoletnie dzieci, zachodzi potrzeba kompleksowego uregulowania spraw rodzinnych. Stąd też obowiązkiem sądu orzekającego o rozwodzie jest wydanie również rozstrzygnięć o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dzieckiem oraz o alimentach. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie dobra i interesów dziecka. Jeżeli rodzice nie są małżeństwem, wówczas przeważnie sprawy rodzinne, tj. alimenty, władzę rodzicielską, czy kontakty z małoletnimi należy uregulować w odrębnych postępowaniach.
ZASADY PRAWA RODZINNEGO
Koronnymi zasadami polskiego prawa rodzinnego, którymi powinien kierować się sąd, orzekając w sprawach rodzinnych to:
- dobro dziecka;
- absolutny obowiązek rodziców łożenia na utrzymanie swoich dzieci do momentu uzyskania przez nie możliwości samodzielnego utrzymania się – alimenty;
- branie odpowiedzialności za swój los przez osoby dorosłe zdolne do pracy.
SPRAWY RODZINNE wymagają znacznego zaangażowania emocjonalnego
Niewątpliwie sprawy z zakresu prawa rodzinnego to sprawy wymagające dużego zaangażowania i doświadczenia zarówno tego zawodowego, jak i życiowego. Prawnik podejmujący się prowadzenia spraw rodzinnych powinien wykazywać się pełnym zrozumieniem i empatią. Życie pisze przeróżne scenariusze. Nie zawsze ich fabuła jest taka jakbyśmy sobie tego życzyli. Sprawy rodzinne wymagają pokory i rozwagi. Radca Prawny Katarzyna Brodziak-Grzyb Częstochowa od lat prowadzi sprawy rodzinne. W tym zakresie świadczy kompleksową pomoc prawną osobom potrzebującym wsparcia w sprawach rodzinnych, udziela porad prawnych i reprezentuje w sprawach rodzinnych, negocjacjach, czy w postępowaniach przed sądem. W tym również w przypadku chęci i woli stron co do ugodowego jej zakończenia. Jeśli jest to niemożliwe, reprezentuje interesy Klientów w toku postępowania sądowego.
MEDIACJE W SPRAWACH RODZINNYCH
Sprawy rodzinne z uwagi na swoją specyfikę wymagają odpowiedniego podejścia zaangażowanych stron. Z racji emocji, które nierozerwalnie towarzyszą w tego rodzaju sytuacjach bardzo ciężko jednak stronom podejmować bezpośrednio ze sobą racjonalne rozmowy. Ustawodawca wprowadzając do przepisów postępowania cywilnego instytucję mediacji, chciał wesprzeć strony w drodze do uzyskania – na miarę możliwości – maksymalnego konsensusu satysfakcjonującego obie strony. Sprawy rodzinne to zdecydowanie pole do mediowania, gdzie wzajemne, rozsądne ustępstwa są konieczne. Okazuje się, że podczas mediacji z udziałem osoby trzeciej, w osobie mediatora – strony zdecydowanie szybciej są w stanie osiągnąć kompromis i zrozumienie. Mediacje w sprawach rodzinnych są często trudne i emocjonalne. Pozwalają jednak na swobodne wyrażenie swoich odczuć i punktu widzenia, co przekłada się na większe zrozumienie, a w konsekwencji zawarcie ugody. Mediacje pozwalają tym samym na uniknięcie sądu i postępowania sądowego. Ugoda mediacyjna może zostać zatwierdzona przez sąd bez konieczności stawiania się na rozprawach i bez konieczności inicjowania długotrwałych procesów, co tym samym zabezpiecza interesy stron w takim samym stopniu co orzeczenie sądu.