UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – ODDŁUŻENIE 2024
Jesteś zadłużony, masz komorników i wypadłeś z obrotu gospodarczego? Nie możesz normalnie funkcjonować, jesteś wykluczony przez rodzinę i znajomych?
Podejmij pierwsze kroki żeby to zmienić. Ustawodawca daje Ci taką możliwość w postaci upadłości konsumenckiej. Jeżeli nie chcesz dłużej żyć w niepewności, z obawą o przyszłość, skorzystaj z upadłości dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
PYTANIA NASZYCH KLIENTÓW
CO JEST POTRZEBNE DO ROZPOCZĘCIA UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ?
Postępowanie w zakresie upadłości konsumenckiej nie jest postępowaniem wszczynanym z urzędu. W związku z tym, aby ogłosić upadłość, konieczne jest złożenie przez dłużnika pisemnego wniosku o upadłość we właściwym sądzie. Wniosek sporządzany jest na formularzu urzędowym.
CZY MOGĘ OGŁOSIĆ UPADŁOŚC KONSUMENCKĄ GDY MAM TYLKO JEDEN DŁUG I JEDNEGO WIERZYCIELA?
W myśl obowiązujących przepisów, postępowanie upadłościowe prowadzi się także wtedy, gdy dłużnik ma tylko jednego wierzyciela. Oznacza to, że nawet jeśli masz tylko jeden dług możesz wszcząć postępowanie o upadłość konsumencką.
CZY MUSZĘ MIEĆ JAKIŚ MAJĄTEK, ABY OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ?
W przypadku upadłości konsumenckiej, dłużnik nie musi posiadać żadnego majątku, aby móc skutecznie ogłosić upadłość konsumencką. W przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.
KTO ROZPOZNAJE MÓJ WNIOSEK O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ?
Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje właściwy sąd upadłościowy w składzie jednego sędziego zawodowego. Sprawa zatem odbywa się przez Sąd, który w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości wyznacza syndyka.
ILE WYNOSI OPŁATA SĄDOWA OD WNIOSKU O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ?
Opłata sądowa, którą uiszcza się na konto Sądu rozpoznającego wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł. Jest to opłata stała, wynikająca z obowiązujących przepisów. Czym innym jest natomiast honorarium Kancelarii za przeprowadzenie postępowania, które jest ustalane indywidualnie.
JAK DŁUGO TRWA ROZPOZNANIE WNIOSKU O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ?
Zainicjowanie postępowania w zakresie upadłości konsumenckiej to pierwszy krok dłużnika. Rozpoznanie wniosku przez właściwy Sąd i wydanie w sprawie postanowienia może trwać nawet do kilku miesięcy.
CZY WNIOSEK O UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ MOŻE ZŁOŻYĆ KTOŚ INNY ANIŻELI DŁUŻNIK?
Tak. Taki wniosek może złożyć również sam wierzyciel dłużnika.
NA JAKIM ETAPIE POJAWIA SIĘ SYNDYK?
Uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, Sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wyznacza syndyka. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości doręcza się temu syndykowi, który z chwilą otrzymania postanowienia uzyskuje już wiedzę o dłużniku.
CZY SYNDYK BĘDZIE SIĘ ZE MNĄ KONTAKTOWAŁ?
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, syndyk wezwie pisemnie dłużnika do złożenia właściwych dokumentów i zobowiąże go do kontaktu, wskazując dokładnie swoje dane.
KOGO POWIADAMIA SIĘ O OGŁOSZENIU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ?
O ogłoszeniu upadłości powiadamia się między innymi właściwą izbę administracji skarbowej oraz właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Syndyk zwraca się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej, w szczególności dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie pięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu spółek handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.
NA JAKIM ETAPIE ZGŁASZAJĄ SIĘ WIERZYCIELE?
Uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wzywa wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze.
CZY PO ZAKOŃCZENIU POSTĘPOWANIA O UPADŁOŚĆ KONSUMENCĄ MOŻNA WZIĄĆ KREDYT LUB POŻYCZKĘ?
Pomyślne zakończenie postępowania o upadłość konsumencką pozwala dłużnikowi na powrót do obrotu gospodarczego. Uzyskanie oddłużenia w pełni umożliwia zawarcie umowy kredytu czy pożyczki. Dłużnik pod zakończeniu upadłości konsumenckiej może zatem ubiegać się o kredyt w dowolnym banku.
CO W PRZYPADKU KIEDY DŁUŻNIK NIE BĘDZIE W STANIE REALIZOWAĆ USTALONEGO PLANU SPŁATY?
Jeżeli dłużnik nie może wywiązać się z obowiązków określonych w planie spłaty, Sąd na jego wniosek, po wysłuchaniu wierzycieli, może zmienić plan spłaty wierzycieli.
CZY POSTĘPOWANIE O UPADŁOŚĆ KONSUMECNKĄ MOŻE ZAKOŃCZYĆ SIĘ NEAGTYWNIE DLA DŁUŻNIKA?
Są to skrajne przypadku i wynikają wyłącznie z nieuczciwych działań dłużnika. Jeżeli bowiem upadły nie wskaże lub nie wyda syndykowi całego majątku, niezbędnych dokumentów lub w inny sposób nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, sąd, z urzędu albo na wniosek syndyka lub wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego, syndyka, a w razie potrzeby także wierzycieli, umarza postępowanie, chyba że uchybienie przez upadłego ciążącym na nim obowiązkom nie jest istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Sąd umorzy również postępowanie, gdy zostanie ujawnione, że dane podane przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
CZY MUSZĘ STAWIĆ SIĘ W SĄDZIE?
Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wydawane jest na posiedzeniu niejawnym, bez stawiennictwa w Sądzie. Na wniosek dłużnika, Sąd może wyznaczyć dopiero rozprawę przed zatwierdzeniem planu spłaty.
Radca prawny Katarzyna Brodziak-Grzyb