Rozwód, czy brać prawnika (adwokat, czy radca prawny)?
Wpis ten podyktowany jest pytaniami, które nierzadko pojawiają się choćby w prywatnych rozmowach z moimi znajomymi, ale również podczas zwykłej konsultacji prawnej, która dotyczy sprawy rozwodowej. Czy do sprawy o rozwód potrzebny jest prawnik i jak wygląda wynajęcie prawnika, (adwokata, radcy prawnego), jakie są koszty takiej współpracy i co mieści się w jej ramach?
Odpowiadając na pierwsze pytanie, czy warto brać prawnika (adwokat, radca prawny), zdecydowanie twierdzę, że tak. I to nie dlatego, że jest to w moim interesie, ale dlatego, że nadal i stale pozostaje aktualna łacińska paremia – nieznajomość prawa szkodzi (łac. Ignorantia iuris nocet). Rozwód to wiele emocji, niejednokrotnie kawał życia, jeśli dochodzą do tego jeszcze tematy związane z dziećmi i winą w rozwodzie, a ponadto podział wspólnego majątku – kwestie prawne i zawiłości z nimi związane, się mnożą. Musisz wiedzieć, że niewiedza działa na Twoją niekorzyść, a nieznajomość prawa prowadzi do nieprzyjemnych skutków prawnych w Twoim życiu. I tu nie ma sentymentów, nikt nie będzie Ci podpowiadał jak masz się zachować i jakie wnioski złożyć. Nie zrobi tego również Sąd, bo taka jest jego rola. Warto zatem zdecydowanie sięgnąć co najmniej po konsultację prawną i zorientować się co możesz zyskać, a co stracić.
JAK WYGLĄDA PIERWSZE SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM, ADWOKATEM CZY RADCĄ PRAWNYM?
Sprawy o rozwód z racji emocjonalnego nacechowania wymagają dłuższych konsultacji z prawnikiem. Dlatego też najczęściej odbywają się stacjonarnie, w kancelarii i polegają na luźnej rozmowie. Są pewnego rodzaju spowiedzią. Na pierwsze spotkanie najlepiej jest umówić się telefonicznie i ustalić termin takiego spotkania, dostosowany do Twojej dyspozycyjności. Wybierz zatem interesującego Cię radcę prawnego lub adwokata, zadzwoń lub napisz i umów się na pierwsze spotkanie. Na tym etapie nie są potrzebne Ci żadne dokumenty, ani też konkrety. Adwokat czy radca prawny na takim spotkaniu, po przeprowadzeniu z Tobą rozmowy powie Ci co masz przygotować, aby skutecznie rozpocząć procedurę o rozwód.
Wiele osób waha się w uczynieniu tego pierwszego kroku, co wynika z różnych powodów. Są to zazwyczaj wątpliwości co do samego rozstania, nadzieja na zmiany w zachowaniu partnera, ale również obawy o przyszłość. Rozwód, szczególnie po wieloletnim okresie wspólnego bycia ze sobą jest istotną zmianą życiową. Zmiany tymczasem często kojarzą się z czymś przerażającym, wykraczającym poza naszą pozorną strefę komfortu. Warto jest wówczas podejmować pierwsze kroki stopniowo, ale konsekwentnie i rzeczowo. I w mojej ocenie pierwszym takim krokiem jest telefon do adwokata lub radcy prawnego, umówienie się na spotkanie i rozeznanie w przysługujących mi uprawnieniach i obowiązkach. Ten właśnie pierwszy krok pozwoli Ci podjąć kolejne i naprowadzi na właściwe działania.
Zdarzają się również sytuacje, kiedy nie mamy możliwości pojawienia się w kancelarii z przyczyn zawodowych, czy osobistych. Nie wyklucza to jednak konsultacji w formie telefonicznej lub mailowej. Wystarczy wówczas kontakt z kancelarią i opisanie swojego problemu do tego, aby rozpocząć temat swojego rozwodu.
CZY PORADA PRAWNA ZOBOWIĄZUJE MNIE DO PODJĘCIA WSPÓŁPRACY Z ADWOKATEM LUB RADCĄ PRAWNYM?
Zdecydowanie nie. Porada prawna polega na konsultacji, podczas której poznasz swoje możliwości w sprawie. Ma Ci to pozwolić na podjęcie decyzji co do tego, czy chcesz aby w Sądzie reprezentował Cię prawnik. Jeżeli uznasz, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej z wyboru lub że jesteś w stanie samodzielnie przebrnąć przez proces postępowania, nie musisz wynajmować prawnika.
JAKIE SĄ KOSZTY ADWOKATA LUB RADCY PRAWNEGO W SPRAWIE O ROZWÓD?
Często to wyobrażenie o kosztach takiego wynajętego prawnika (adwokat, radca prawny) stają się powodem, dla którego boimy się w ogóle zasięgać porady prawnej. Tymczasem wbrew pozorom koszty te nie są kosztami wykraczającymi poza możliwości przeciętnie zarabiającej osoby, a warte są niejednokrotnie tego, aby kupić za nie spokój i bezpieczeństwo w sferze swoich interesów prawnych. O kosztach pełnomocnika dowiadujesz się również podczas porady prawnej. Wysokość uzależniona będzie od tego, czy będzie to rozwód z orzekaniem o winie, czy bez ustalania winy, czy są małoletnie dzieci oraz czy występują jakieś inne szczególne okoliczności sprawy. Wynagrodzenie adwokata czy radcy prawnego będzie też uzależnione od miasta, w którym będzie prowadzona sprawa o rozwód. Przed podjęciem decyzji co do zlecenia sprawy, możesz uzyskać pełne informacje ile kosztować będzie Cię wynajęcie prawnika i co na to wynagrodzenie się składa.
KANCELARIA KATARZYNY BRODZIAK-GRZYB – CZĘSTOCHOWA
Moja Kancelaria ma swoją siedzibę w Częstochowie przy ulicy Dąbrowskiego. Prowadzę sprawy rozwodowe przede wszystkim przed Sądem w Częstochowie i Katowicach, ale również w całej Polsce.
Musisz wiedzieć, że do swojej sprawy rozwodowej nie możesz wybrać dowolnego Sądu. Powództwo o rozwód wytacza się wyłącznie przed sądem, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Jeżeli mieszkasz w takich miejscowościach jak Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki – to Sądem który będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania będzie Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Kancelaria świadczy usługi na rzecz osób z Częstochowy oraz Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki.
Radca prawny Katarzyna Brodziak-Grzyb