ROZWÓD – JAKIE SĄ JEGO PRAWNE KONSEKWENCJE? ROZWÓD – CO NIESIE ZA SOBĄ? ROZWÓD – CO DALEJ?
ROZWÓD – JAKIE SĄ JEGO PRAWNE KONSEKWENCJE?
ROZWÓD – CO NIESIE ZA SOBĄ?
ROZWÓD – CO DALEJ?
Czym jest rozwód, w zasadzie każdy wie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ze skutków prawnych jakie za sobą niesie orzeczenie rozwiązujące małżeństwo.
Rozwód to niewątpliwie moment, który zapisuje się w kartach naszego życiorysu. Bez względu na to czy jest to zmiana na lepsze, czy gorsze nie da się przejść obok tego faktu obojętnie i bez emocji. Kończąc pewien etap swojego życia, zawsze zaczynamy ten nowy, który zaczyna pisać nowy rozdział w naszym życiu.
Kiedy ostatecznie następuje rozwód?
Pamiętaj, że rozwód czyli rozwiązanie małżeństwa następuje nie z chwilą ogłoszenia przez Sąd wyroku rozwodowego, ale z chwilą jego uprawomocnienia. Uprawomocnienie wyroku to w skrócie ten moment, kiedy stronom nie przysługuje już skuteczne prawo do odwołania się. W dniu ogłoszenia wyroku, rozwiązującego Twoje małżeństwo – nie jesteś jeszcze de facto rozwiedziony. Samo wydanie wyroku nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Musisz poczekać, aż taki wyrok orzekający o rozwodzie Twojego związku stanie się prawomocny.
Od wyroku Sądu I instancji można się odwołać, aby to uczynić należy dochować pewnych procedur. Przede wszystkim należy złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od dnia jego ogłoszenia. Wniosek składa się w Sądzie, który ogłosił nasz wyrok. Z chwilą otrzymania wyroku wraz z jego uzasadnieniem, niezadowolony z orzeczenia małżonek może złożyć apelację do Sądu II instancji w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
Jeżeli żadne z małżonków nie złoży wniosku o uzasadnienie w ciągu 7 dni wyrok staje się prawomocny.
Co powoduje rozwód? Jakie skutki prawne niesie?
Przede wszystkim prawomocny wyrok rozwiązujący wasze małżeństwo powoduje, że w świetle prawa stajecie się dla siebie obcymi ludźmi.
- Ustaje stan cywilny z zamężna/żonaty na rozwiedziony/rozwiedziona. Adnotacja o tym umieszczana jest przez Urząd Stanu Cywilnego w naszym akcie. Ustanie małżeństwa powoduje oczywiście, że stajemy się osobami formalnie wolnymi, które posiadają legalną zdolność do zawarcia nowego związku małżeńskiego. Inaczej jest w przypadku separacji, bowiem orzeczenie separacji nie powoduje ustania małżeństwa, a zatem małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć nowego małżeństwa.
-
Ustaje obowiązek wzajemnej pomocy małżeńskiej, wierności i wsparcia finansowego.
- Ustaje wspólność majątkowa (o ile taka na dzień orzekania istniała), co oznacza, że to jest moment kiedy możecie podzielić dotychczas zebrany majątek wspólny. Ponadto, wszystko co od tej chwili zaczynacie nabywać jest waszym majątkiem osobistym. Podobnie jest w przypadku separacji.
- Nie dziedziczycie po sobie z ustawy. Były małżonek nie wchodzi w krąg uprawnionych do spadku po śmierci drugiego małżonka. Jeśli zatem zgon nastąpiłby na dzień uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód nie przysługuje Ci prawo do dziedziczenia. Podobne skutki niesie za sobą separacja.
- W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Powyższe skutki mają miejsce niezależnie od tego czy posiadacie wspólne dzieci, czy też nie.
Skutki rozwodu, a wspólne dzieci.
Wydaje się, że dla większości zrozumiałym jest, że rozwód i jego skutki w aspekcie prawnym dotyczą wyłącznie Ciebie i Twojego małżonka/ki. W praktyce jednak, jak pokazuje nam nasze doświadczenie, nie jest to jednak zawsze takie oczywiste.
Dlatego też wyjaśniamy, że rozwiązanie małżeństwa i idące za tym skutki nie odnoszą się w żaden sposób do Waszych wspólnych dzieci. W przypadku posiadania wspólnego potomstwa, szczególnie kiedy jest ono jeszcze małoletnie rozwód nie rozwiązuje rodzicielstwa i związanych z tym obowiązków ich wychowania oraz utrzymania. Rozwód nie powoduje, że Twoje dziecko musi zmienić nazwisko, czy że na wypadek Twojej śmierci nie dziedziczy po Tobie.
Radca Prawny Katarzyna Brodziak-Grzyb – radca prawny, mediator sądowy, pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, założycielka kancelarii prawnej Brodziak-Grzyb z siedzibą w Częstochowa. Moim celem jest, by nie żałowali Państwo przekroczenia progu mojej Kancelarii, do której serdecznie zapraszam.
Siedziba Kancelarii (radca prawny, adwokat) znajduje się w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 26 lok. 2, jednakże zasięg terytorialny i termin świadczonych usług jest dostosowany do potrzeb naszych Klientów. Jeżeli mieszkasz w takich miejscowościach jak Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki – to Sądem który będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania będzie Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Kancelaria (radca prawny, adwokat) świadczy usługi na rzecz osób z Częstochowy oraz Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki.