Procedura upadłościowa – krok po kroku
Wstęp
W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że jeśli masz problemy finansowe, stałeś się niewypłacalny i nie jesteś w stanie dłużej tkwić w takim stanie, a z każdej strony stoją wierzyciele i wzywają do zapłacenia przeterminowanych faktur i rat to istnieje instytucja prawa, która jest w stanie Ci pomóc wyjść z długów.
Ceny towarów i usług nieubłagalnie rosną, a zarobki nie zawsze idą z tą tendencją w parze, dochodzą do tego nieplanowane sytuacje losowe i nasza względna stabilizacja finansowa zaczyna się chwiać. Zaczynamy popadać w długi, które rodzą kolejne problemy i wpadamy w spiralę zadłużeń. Upadłość konsumencka ma umożliwić Ci wyjście z krytycznej sytuacji finansowej, tak abyś odzyskał zdolność finansową w obrocie.
Pierwszy krok, który należy poczynić w sprawie oddłużenia to przede wszystkim wyzbycie się wstydu i zwrócenie się o pomoc w przygotowaniu sprawy. Nie siedź i nie czekaj, aż będzie jeszcze gorzej, zacznij podejmować pierwsze kroki, aby sobie pomóc.
Instytucję upadłości konsumenckiej przewiduje ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, która reguluje m.in.
- skutki ogłoszenia upadłości;
- zasady umarzania zobowiązań upadłego będącego osobą fizyczną.
Jak wskazuje ustawodawca – postępowanie uregulowane ustawą wobec osób fizycznych należy prowadzić tak, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.
Krok pierwszy
Najpierw należy ustalić, czy realizujesz przesłanki do tego, aby ogłosić upadłość konsumencką.
Zgodnie z art. 10 ustawy, upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. W myśl art. 11 dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Krok drugi
Kiedy już wiesz, że spełniasz przesłanki do ogłoszenia upadłości, czyli jesteś niewypłacalnym dłużnikiem, usiądź i na spokojnie przeanalizuj, kim są Twoi wierzyciele. W sytuacji, kiedy jest ich niewielu będzie to bardzo łatwy etap. Często jednak na skutek wieloletniego zaniedbania swojej sytuacji materialnej, długi są zbywane na rzecz innych wierzycieli i kolejnych, co mnoży ilość podmiotów, które zwracały się do Ciebie o zapłatę. Spisz informacje o wszystkich wierzycielach, ich pełne nazwy oraz adresy. Na miarę możliwości, zgromadź wszelką posiadaną dokumentację związaną z zadłużeniami, takie jak umowy, wezwania do zapłaty, monity, aneksy.
Krok trzeci
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się na przeznaczonym do tego formularzu. Możesz go przygotować sam, gdyż nie ma obowiązku posiadania pełnomocnika w sprawie. Jeżeli jednak masz z tym problem zleć przygotowanie sprawy prawnikowi (radca prawny, adwokat, kancelaria prawna).
Wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres oraz numer PESEL dłużnika, a jeżeli dłużnik nie posiada numeru PESEL – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
- NIP dłużnika, jeżeli dłużnik miał taki numer w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku;
- wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
- wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
- aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
- spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
- listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
- informację o osiągniętych przychodach oraz o kosztach poniesionych na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na utrzymaniu dłużnika, w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku;
- informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach;
- informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł;
- oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Do wniosku załącz dokumenty, które posiadasz i na które się powołujesz. Następnie dokonaj opłaty sądowej w kwocie 30 zł na konto Sądu właściwego i złóż wniosek. Sprawy o ogłoszenie upadłości osób fizycznych rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie jednego sędziego zawodowego. Sądem właściwym miejscowo będzie zawsze sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika składającego wniosek o upadłość.
Krok czwarty
Jeżeli Sąd uwzględni Twój wniosek to wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym:
- wymienia imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres oraz numer PESEL dłużnika (upadłego), a jeżeli upadły nie posiada numeru PESEL – inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
- wymienia NIP, jeżeli upadły miał taki numer w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku;
- określa, że upadły jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
- wzywa wierzycieli upadłego do zgłoszenia wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze; dla wierzycieli, o których mowa w art. 216aa ust. 1, wskazuje adres do zgłoszenia wierzytelności syndykowi;
- wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłaszania syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym; dla wierzycieli, o których mowa w art. 216aa ust. 1, wskazuje adres do zgłoszenia praw oraz praw osobistych i roszczeń ciążących na nieruchomości syndykowi;
- wyznacza syndyka;
- określa, czy postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie określonym w art. 4911 ust. 1 czy 2;
- jeżeli postępowanie upadłościowe będzie prowadzone w trybie określonym w art. 4911 ust. 2, w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd określa również, czy funkcje sędziego-komisarza oraz zastępcy sędziego-komisarza będzie pełnił sędzia czy referendarz sądowy.
Krok piąty
Sąd po ogłoszeniu upadłości, doręcza wydane postanowienie Tobie i syndykowi, którego wyznaczył w sprawie. O ogłoszeniu upadłości powiadamia się właściwą izbę administracji skarbowej oraz właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Po ogłoszeniu upadłości syndyk zwraca się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej, w szczególności dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie pięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, oraz zasięga informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy upadły jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu spółek handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.
Krok szósty
Zakończenie etapu piątego rozpoczyna się „główne” postępowanie upadłościowe. Ten etap prowadzi przede wszystkim syndyk masy upadłości, powoływany przez sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Krok ten składa się z następujących po sobie faz:
- Czas na zgłoszenie wierzytelności przez uprawnionych wobec dłużnika;
- Sporządzenie listy wierzytelności przez syndyka;
- Ustalenie składu masy upadłości;
- Likwidacja masy upadłości (o ile masa jest);
- Podział funduszów masy pomiędzy istniejących wierzycieli;
- Zakończenie postępowania upadłościowego.
Krok siódmy i ostatni
Jeżeli ww. etapy przebiegną pomyślnie Sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego, które ostatecznie kończy tę procedurę.
Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
Sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
Radca Prawny Katarzyna Brodziak-Grzyb – radca prawny, mediator sądowy, pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, założycielka kancelarii prawnej Brodziak-Grzyb z siedzibą w Częstochowa. Moim celem jest, by nie żałowali Państwo przekroczenia progu mojej Kancelarii, do której serdecznie zapraszam.
Siedziba Kancelarii (radca prawny, adwokat) znajduje się w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 26 lok. 2, jednakże zasięg terytorialny i termin świadczonych usług jest dostosowany do potrzeb naszych Klientów. Jeżeli mieszkasz w takich miejscowościach jak Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki – to Sądem który będzie właściwy do przeprowadzenia postępowania będzie Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Kancelaria (radca prawny, adwokat) świadczy usługi na rzecz osób z Częstochowy oraz Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka, Lubliniec, Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki, Myszków, Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki.