ALIMENTY NA DZIECKO
pixabay.com
Każdy decydując się na posiadanie potomstwa powinien liczyć się z tym, że będzie zobowiązany do utrzymywania swojego dziecka, aż do czasu gdy uzyska względną niezależność.

Wielu naszych Klientów (rodziców) przychodząc po poradę, jest przekonana, że tym granicznym momentem, do którego należy płacić alimenty jest uzyskanie pełnoletności. Tymczasem obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci trwa – pomimo ich pełnoletności – aż do czasu, kiedy same będą w stanie samodzielnie się utrzymać, a ich dochody wystarczą na pokrycie kosztów utrzymania. A zatem do momentu, kiedy dziecko ukończy szkołę, zdobędzie zawód i znajdzie zatrudnienie umożliwiające mu samodzielne funkcjonowanie.

JEŻELI JEDNAK nasza sytuacja materialna jest ciężka lub nasze pełnoletnie już dziecko lekceważy naukę, zaniedbuje studia czy też przedłuża czas nauki bądź niechętnie szuka pracy, to obowiązek rodziców do dalszego dostarczania środków utrzymania i wychowania może ustać.

Zgodnie bowiem z art. 133 § 3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego ‘’Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się „

Jeżeli zatem Twoje dziecko jest już pełnoletnie, a Ciebie nie stać już na jego alimentowanie lub poweźmiesz wątpliwości co do jego kształcenia bądź starań o usamodzielnienie się – złóż pozew do właściwego Sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

 

Skontaktuj się z nami!