Mediacje – sposób na ominięcie długotrwałych sporów sądowych i zaoszczędzenie pieniędzy
Co to są w ogóle te mediacje?
Mediacje określa się jako niewymuszone, poufne i niesformalizowane postępowanie pozasądowe, gdzie możliwe jest zawarcie ugody. Mediacje są dobrowolne, co oznacza, że nikt nie może Cię zmusić do mediacji. Sam decydujesz, czy wyrażasz zgodę na jej podjęcie.
Mediacja sądowa i mediacja prywatna – na podstawie umowy z mediatorem.
Możemy mieć do czynienia z mediacjami sądowymi i mediacjami prywatnymi. Mediacja sądowa odbywa się w trakcie trwającego już postępowania sądowego, kiedy Sąd na mocy postanowienia, za zgodą stron kieruje je na mediację do mediatora.
Mediacja prywatna – jako alternatywa dla Sądu.
Co raz jednak częstszym rozwiązaniem jest mediacja prywatna, przeprowadzana po zgłoszeniu się przez strony do wykwalifikowanego mediatora, który na podstawie umowy ze stronami, przeprowadza mediacje w swojej kancelarii, a wypracowaną ugodę przesyła do Sądu celem – wyłącznie – zatwierdzenia przez Sąd. Strony nie muszą wówczas prowadzić postępowania sądowego. Ugoda zatwierdzona przez Sąd ma taką samą moc prawną jak wyrok. Ustawodawca taki sposób rozwiązywania sporów zaproponował jako alternatywę dla długotrwałych, kosztownych postępowań.
Mediacje bez konieczności wizyt w sądzie.
Postępowanie, tj. mediacja prywatna (na podstawie umowy z mediatorem) odbywa się bez konieczności wizyty w Sądzie przez zainteresowane strony. Koszty są znacznie mniejsze niż przy klasycznym postępowaniu sądowym. Ograniczamy się wyłącznie do spotkań z mediatorem, bez stawiennictwa w Sądzie.
Plusy mediacji prywatnej. Szybkość i oszczędność.
Plusami mediacji prywatnej jest szansa na szybkie rozwiązanie istniejącego między stronami konfliktu i zawarcie ugody, przez co uzyskują one skuteczny instrument w postaci możliwości przymusowej realizacji ugody zawartej przed mediatorem na takich samych warunkach jak ugoda sądowa i unikają prowadzenia kosztownego postępowania sądowego.
Mediacja umożliwia swobodę wypowiedzi i przedstawienia swojej propozycji.
Mediacja pozwala nam na swobodne wyrażenie swoich stanowisk i swojego punktu widzenia, bez presji i nacisku. Jest to czas kiedy, każda ze stron może powiedzieć jak widzi rozwiązanie sporu i jakie są jej propozycje. Bardzo często powodem nieporozumień jest brak możliwości swobodnego wyrażenia swojego własnego stanowiska i tym samym brak komunikacji. Rozwiązanie najczęściej jest łatwiejsze niż nam się wydaje, a wymaga jedynie wsparcia osoby bezstronnej. Emocje niejednokrotnie biorą górę i nie pozwalają stronom na samodzielne wypracowanie konsensusu. Potrzeba wzajemnego zrozumienia i dialogu pełni niezwykle istotną rolę w rozwiązywaniu konfliktów. W Sądzie natomiast nie zawsze mamy takie możliwości i swobodę wypowiedzi. Stres, który towarzyszy nam podczas rozpraw sądowych oraz niesprzyjająca atmosfera murów sądowych często powoduje w nas blokadę i niemożność wyrażenia swojego stanowiska.
W jakich sytuacjach możesz skorzystać z mediacji?
Nie chcesz zakładać postępowania sądowego, chcesz uniknąć dodatkowych kosztów i zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy. W takiej sytuacji mediacje to najlepszy, prawnie uregulowany sposób na to aby ominąć długotrwałe rozprawy sądowe.
Tak naprawdę ten sposób uregulowania sprawy można zastosować w prawie każdym przypadku. Mogą to być sprawy stricte cywilne np. o zapłatę. Sprawy pracownicze. Mogą to być również sprawy rodzinne, jak np. uregulowanie kontaktów z dziećmi, czy alimenty.
Mediacja to prawna okazja na wypracowanie wspólnego stanowiska w sposób swobodny i indywidualny.
Jakie kroki podjąć, żeby rozpocząć mediacje i wypracować konsensus lub zatwierdzić zgodne stanowiska stron?
Wystarczy zgłosić się do wybranego mediatora np. w Częstochowa, mediator sądowy Katarzyna Brodziak-Grzyb, Częstochowa i umówić się na spotkanie. Mediator ustali termin i nakreśli wstępnie przebieg wizyty mediacyjnej. Wskaże na wymagane dokumenty i wyjaśni stronom wszelkie wątpliwości związane ze sprawą. Po mediacjach i zawarciu ugody, mediator składa sporządzony przez siebie protokół z przebiegu mediacji w sądzie, który byłby właściwy rzeczowo i miejscowo (według przepisów o właściwości ustawowej ogólnej i wyłącznej) do rozpoznania sprawy. Sąd po zatwierdzeniu ugody przesyła stosowne tytuły stronom. Z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym oznacza się miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, a także imię, nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko oraz adres mediatora, a ponadto wynik mediacji. Protokół podpisuje mediator.
Przykładowe mediacje.
Polem do mediacji są z pewnością sprawy rodzinne. Przykładem kiedy możesz z pełnym powodzeniem zgłosić się do mediatora jest choćby chęć prawnego uregulowania alimentów na dzieci. Możliwe, że znajdujesz się w sytuacji kiedy alimenty płacone są dobrowolnie i chcesz, aby kwestia ta została uregulowana prawnie i zabezpieczona na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych. Nie chcecie zakładać sprawy sądowej o alimenty bo jesteście w pełni zgodni co do obowiązku, kwoty i terminów płaconych alimentów, a waszą jedyną wolą jest aby kwestia ta była zatwierdzona sądownie. Podobnie jest w przypadku chęci uregulowania kontaktów małoletnich z jednym z rodziców.
Jeśli zatem chcesz, aby coś zostało prawnie uregulowane i zatwierdzone przez Sąd, a nie chcesz wytaczać kosztownego i długotrwałego postępowania, tym samym widzisz szansę na wypracowanie zgodnego stanowiska, skieruj sprawę do mediatora. Mediator pomoże Wam osiągnąć konsensus i zawrzeć ugodę, którą następnie zatwierdzi Sąd. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez Sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed Sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym.