DŁUGI – ZMORA DZISIEJSZYCH CZASÓW
Długi niewątpliwie utrudniają codzienną egzystencję i postrzegane są jako pewnego rodzaju wykluczenie. Czasem nawet na całe życie. W obliczu skali tego problemu, ustawodawca zdecydował się na stworzenie osobom zadłużonym drugiej szansy, tj. instytucji oddłużenia czyli tzw. upadłości konsumenckiej. Przepisy w tym zakresie od 2015 roku istotnie ewoluowały. O ile do 2014 r. ogłoszono zaledwie 120 upadłości osób fizycznych, o tyle – po pierwszej liberalizacji przepisów, w latach 2015-2018 w Polsce miało miejsce już ponad 18 tysięcy upadłości konsumenckich. Następna istotna zmiana, mająca miejsce w 2019 roku doprowadziła do ogłoszenia upadłości konsumenckiej u prawie 40 tysięcy osób. Ostatnia ze zmian w 2022 r. skupiła się głównie na informatyzacji procedur i rozpowszechnieniu Krajowego Rejestru Zadłużonych
ODDŁUŻENIE – UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA – CZĘSTOCHOWA
Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że pierwsze regulacje dotyczące upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej były w istocie przepisami martwymi. Ówczesny ustawodawca bezkompromisowo trzymał się koronnej zasady – pacta sunt servanda. Warunki jakie wówczas stawiał, przez zdecydowaną rzeszę osób były najzwyczajniej nie do spełnienia. Obecnie jednak żyjemy w czasach, gdzie biznes obarczony jest ogromnym ryzykiem i nieprzewidywalnością. Dynamiczne zmiany na przestrzeni ostatnich lat, a także prawodawstwo europejskie, skłoniły ustawodawcę polskiego do nieco innego spojrzenia na problematykę długu, w tym długu osoby fizycznej.
KAŻDY MA PRAWO DO BŁĘDU
Zmiany w przepisach z zakresu upadłości konsumenckiej, na przestrzeni ostatnich lat podyktowane były, przyświecającą ustawodawcy dewizą, że każdy ma prawo do błędu i drugiej szansy.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA CZĘSTOCHOWA – DWA ETAPY
W uproszczeniu można powiedzieć, że postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej składa się z dwóch etapów:
- Postępowanie upadłościowe – o ile przed 2019 r. na etapie ogłaszania upadłości konsumenckiej Sąd badał tzw. moralność dłużnika, o tyle obecnie wątek ten w ogóle nie jest brany pod uwagę na etapie ogłaszania upadłości konsumenckiej. Sąd ma wyłącznie obowiązek zbadać czy jesteś żywą osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej oraz czy jesteś niewypłacalny. Jeżeli te przesłanki są spełnione to wówczas wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Teoretycznie i bardzo w skrócie – etap ten powinien zakończyć się do 6 miesięcy od złożenia wniosku. Następnie dochodzi do spieniężenia majątku dłużnika – o ile taki istnieje. Po wydaniu przez Sąd postanowienia o ustaleniu (lub nie) planu spłaty, przechodzimy do drugiego etapu, czyli postępowania oddłużeniowego.
- Postępowanie oddłużeniowe – to w skrócie realizacja planu spłaty przez dłużnika, po upływie którego Sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA, A KOMORNIK
Jeśli przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej prowadzone są wobec dłużnika postępowania egzekucyjne, to w myśl obowiązujących przepisów ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, a umarzają się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Po dniu ogłoszenia upadłości z kolei niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego, z wyjątkiem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych oraz roszczeń o rentę z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz o zamianę uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
DŁUŻNIKU – NIE OBAWIAJ SIĘ
Możliwe, że procedura wydaje Ci się skomplikowana i nie do przejścia. Obawiasz się, że nie będziesz w stanie realizować planu spłaty. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebują właśnie tej drugiej szansy – do umówienia się na poradę prawną z prawnikami w naszej Kancelarii, która ma siedzibę w Częstochowie (Częstochowa). Podczas spotkania odpowiadamy na pytania i wyjaśniamy wyczerpująco wszystkie wątpliwości dłużników. Sporządzamy wnioski i pomagamy przejść przez zawiłość procedury.
Każdy dłużnik musi również wiedzieć, że ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Dlatego też rata będzie dostosowana do możliwości dłużnika, jakimi dysponuje na dzień orzekania w tym zakresie.
Częstochowa, 3.04.2024r.