Rozwód, jak zacząć?
Kiedy decydujemy się na rozwód, w naszej głowie pojawiają się takie terminy jak prawnik, adwokat, pozew, sąd, porada prawna.
Od czego zacząć, jakie dokumenty przygotować, do jakiego prawnika zwrócić się o pomoc?
Małżeństwo jest instytucją uregulowaną przepisami prawa. Ustalone normy prawne mają na celu przede wszystkim zapewnienie jego trwałości. Trwałość bowiem małżeństwa jest jedną z podstawowych zasad polskiego prawa rodzinnego. Zasada ta nie oznacza jednak jego nierozwiązywalności. Co więcej, jak podkreśla wielu specjalistów, „utrzymywanie związków małżeńskich, które nie spełniają swych funkcji i które określić można jako związki «martwe» stanowiłoby fikcję prawną”.
Jak wiesz, w celu zawarcia ważnego małżeństwa, wywołującego skutki prawne należy dokonać pewnych formalności. Prawo, co do zasady, wymaga osobistego stawiennictwa przyszłych małżonków w celu złożenia oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Podobnie jest w przypadku, gdy stajemy przed decyzją rozwiązania małżeństwa. Czynność ta również wymaga od nas określonych działań formalnych.
Sąd – ustal właściwy Sąd.
Sprawa rozwodowa nie może toczyć się przed dowolnym Sądem. Zgodnie z art. 41 kodeksu postępowania cywilnego:
Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Opłata od pozwu o rozwód – ustal jakie opłaty sądowe musisz ponieść w związku ze złożeniem pozwu o rozwód.
Musisz pamiętać, że pozew o rozwód podlega opłacie sądowej, którą uiścić należy na konto bankowe Sądu, w którym będzie toczyło się postępowanie.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
Opłatę stałą w kwocie 600 złotych pobiera się od pozwu o rozwód.
Potwierdzenie jej uiszczenia należy załączyć do pozwu o rozwód.
Pozew o rozwód – ustal co powinien zawierać pozew o rozwód?
Pozew o rozwód co do zasady musi zostać złożony w formie pisemnej, w dwóch egzemplarzach do biura podawczego Sądu, właściwego do rozpoznania sprawy. Jego wymogi formalne określa kodeks postępowania cywilnego.
Pozew o rozwód to nic innego jak pierwsze pismo procesowe.
Zgodnie z art. 126 § 1, 11i 2 kodeksu postępowania cywilnego:
§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia;
- w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
§ 11. Do pisma procesowego dołącza się załączniki wymienione w tym piśmie.
§ 2. Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – adres do doręczeń wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron,
- numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
Pozew o rozwód – wskaż czy chcesz rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzekania o winie.
W treści pozwu o rozwód na wstępie musisz również określić, w jaki sposób chcesz rozwiązać swoje małżeństwo. Masz następujące opcje:
- żądanie orzeczenia przez Sąd rozwodu bez orzekania o winie;
- żądanie orzeczenia przez Sąd o winie jednego z małżonków;
- żądanie orzeczenia przez Sąd o obopólnej winie małżonków.
Pamiętaj, że jeśli wnosisz o to, aby Sąd orzekł winę, powinieneś załączyć stosowne dowody przemawiające za winą małżonka.
Pozew o rozwód – alimenty.
Alimenty zasądzane są w postępowaniu rozwodowym przede wszystkim na rzecz małoletnich dzieci. Jeśli posiadacie wspólne dzieci, musisz określić w pozwie o rozwód w jaki sposób Sąd ma orzec o tych alimentach, wskazując ich wysokość, osobę zobowiązaną do ich płacenia oraz terminy ich zapłaty.
Alimenty mogą (ale nie muszą) zostać również zasądzone na rzecz jednego z małżonków. Najczęściej ma to miejsce w przypadku orzekania o winie. Pamiętaj, że Sąd nie może orzec o nich na rzecz małżonka, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa.
Pozew o rozwód – władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem.
Pozew o rozwód powinien również zawierać żądanie w zakresie ustalenia przez Sąd kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Zgodnie z art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.
Z kolei w myśl art. 113 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
Pozew o rozwód – załączniki.
Pamiętaj, aby załączyć do sporządzonego pozwu o rozwód wymagane dokumenty. Są to przede wszystkim akty stanu cywilnego oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od pozwu. Jeśli w treści pozwu powołujesz dowody w formie dokumentów, również je załącz.
Pozew o rozwód – pomoc prawna.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby podołać całej procedurze sądowej – udziel pełnomocnictwa profesjonalnemu pełnomocnikowi, którym jest radca prawny lub adwokat. Rozwód to niewątpliwie emocjonujący proces, który wymaga od nas zaangażowania nie tylko emocjonalnego, ale i formalnego. Umów się na spotkanie z wybranym radcą prawnym lub adwokatem, który podczas wizyty wyjaśni Ci wszystkie zawiłości i alternatywy.
Tak ustanowiony radca prawny lub adwokat napiszą pozew o rozwód, złożą go w Sądzie i będą Cię reprezentować podczas rozpraw sądowych. Dodatkowo, otrzymasz fachowe porady prawny i uzyskasz wsparcie prawne na każdym etapie toczącej się sprawy sądowej.